Adres
Telefon
0   
0   
Websitesi

İ.T.M.D.K Yeni Yıl Konseri - İstanbul

İ.T.M.D.K Yeni Yıl Konseri' ni bu sene Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi'nde veriyor.

Katılım ÜCRETSİZDİR.  Davetlisiniz.

ÇETİN KÖRÜKÇÜ
Yrd. Doç. -  Koro Şefi 
 
 
               11 Kasım 1948 tarihinde Gaziantep’te doğdu. İlkokulu Gaziantep’te, Ortaöğrenimi İstanbul’da Vefa Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1969 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi.
 
Bu sırada lise yıllarında başlayan müzik çalışmalarını sürdürdü.  İlk ciddi müzik çalışmaları 1966 yılında Üsküdar Mûsikî Cemiyetin’de Emin Ongan’la başladı. Ve iki yıl devam etti.
 
Daha sonra iki yıl Nazmi Atlığ’dan özel ders aldı. 1970 yılından itibaren, İleri Türk Müziği Konservatuvarı Derneği’nde Dr. Teoman Önaldı ile çalışmaya başladı.
 
1974 yılında Önaldı’nın görev gereği ayrılmasından sonra koronun yönetimini devraldı. Koronun TRT İstanbul Radyo’su için yaptığı yaklaşık 150 programı ve konseri yönetti.
 
               1969 yılında Haftasonu Gazetesi’nin açtığı yarışmada derece alarak ilk plağını yaptı. 1974 Yılına kadar 23 adet 45 devirli plak ve bir LP çıkarttı.1976 yılında Kültür Bakanlığı’nın açtığı imtihanı
 
kazanarak, devlet tarafından kurulan ilk Türk Müziği Korosu olan İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na girdi Prof. Dr. Nevzat Atlığ,  Nejdet Yaşar, Cüneyt Kosal, Mefharet Yıldırım gibi birçok
 
ustayla çalışmaya başladı. 26 yıl boyunca koronun yurt içi ve yurt dışı bütün konserlerine solist ve korist olarak katıldı.
 
                Bugün İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bulunan ve Türk Müziği tarihindeki ilk konservatuvar olan Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’na 1976 yılında öğrenci olarak girerek 1980 yılında mezun oldu.
 
Mezun olduktan sonra aynı yerde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 1985 yılından itibaren 1976 yılında evlendiği Nesrin Körükçü ile düet yapmaya başladı. Nesrin-Çetin Körükçü çifti yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi, radyo ve televizyon programları yaptı, LP ve CD’ler çıkardı.
 
                Çetin Körükçü, yurt içinde ve yurt dışında birçok üniversitede konserler verdi. Sempozyumlara katıldı, tebliğler sundu. Çeşitli kuruluşlardan davetler aldı, konferanslar verdi.
 
1974 yılından itibaren yaklaşık 15 yıl Hava Harp Okulu Türk Müziği kol çalışmalarını yönetti. 1989 yılında yardımcı doçent oldu.1996 yılında Üniversal şirketinden aldığı bir teklifle
 
  ‘‘Bir Şarkıdır Yaşamak’’adlı CD serisini hazırladı. Yönetmen ve solist olarak görev aldığı bu seri 400 eserin tespit edildiği 27 CD’den oluştu ve 3 yılda tamamlandı. Bu seri yurt dışında fuarlara katıldı. Harvard Üniversitesi’nce kaynak yayın kabul edildi.
 
                1998 yılında her sanat severin müracaat edebileceği bir genel kültür kitabı olan ‘‘Türk Sanat Müziği ’’ adlı kitabı yayınlandı. Bu kitap yayıncısı olan Hürriyet Yayıncılık A.Ş. tarafından aynı yıl Hürriyet Gazetesi kültür hizmeti olarak değişik bir kapak düzeni ile dağıtıldı.
 
                1999 yılında Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ‘Sanat Kurulu’ üyeliğine getirildi. 2000- 2002 yılları arasında Flash TV’de ‘Bir Şarkıdır Yaşamak’
 
adlı  Türk Müziği programını her hafta canlı olarak Nesrin Körükçü ile birlikte hazırlayıp sundu. 2002 yılında Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Müdürlüğü için aldığı davet üzerine
 
Devlet Klasik Türk Müziği korosundaki görevinden emekli oldu.
 
                 2002 - 2013 Yılları arasında Konservatuvar Müdürü olarak Haliç Üniversitesi'nde görev yaptı.
 
                 Çetin Körükçü halen Okan Üniversitesi Konservatuvarı Müdürü ve 
 
 İleri Türk Müziği Konservatuvarı Koro Şefi olarak yürüttüğü görevleri yanında yurt içi ve yurt dışı konserleri ile ses sanatçılığına devam etmektedir.   

Etiketler